BİR DESTANDIR ÇANAKKALE

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE

14 Mart Sağlık Koleji Öğrencileri, koordinatör öğretmenleri eşliğinde, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinliklerini okulumuz konferans salonunda düzenledi. 
Program şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kurucumuz Sayın Sadettin Çekmegil yaptı. Konuşmasına içinde bulunduğumuz haftanın önemli günler barındırdığını belirterek başlayan Çekmegil: “14 mart 1827 tarihinde Sultan ll. Mahmut tarafından ilk modern tıp okulları olan “Tıbhane’i Amire ve Cerrahhane’i Amire “ kuruldu. Kuruluş tarihi olan 14 Mart Türk tarihinde tıp bayramı olarak belirlendi. 18 Mart 1915’te ise ünlü İngiliz donanması Çanakkale Boğaz’ında hüsrana uğramış ve “Çanakkale geçilmez!” diye tarih yazılmıştır. Yıl 1921’i gösterdiğinde ise Ankara’daki 1. Meclis yeni kurulacak olan ordumuz için marş yarışması açma yetkisini Milli Eğitim Bakanlığına vermiş, bakanlık tarafından düzenlenen yarışmada, 12 Mart 1921 tarihinde, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan “İstiklal Marşı” ulusal marşımız seçilmiştir.” diyerek bu günlerin önemine değindi. Kurucumuz Sadettin Çekmegil İstiklal Marşı’nı anlamak ve anlatmak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilinmesi ve bu çerçevede değerlendirme yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un düzenlenen yarışmada kazandığı ödülü bağışladığını ve İstiklal Marşı’nı Türk Milletine armağan ettiğini belirtti. Konuşmasına Çanakkale Zaferi’nin önemine değinerek devam eden Çekmegil, 18 Mart’ta Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin nasıl gerçekleştiğini, canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu yaşadığını belirtti. Son olarak okulumuzun ismini aldığı 14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihçesine değinen Çekmegil, tüm sağlık çalışanlarının ve okulumuz öğrencilerinin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. 
Program öğrencilerimizin okuduğu Çanakkale ve Mehmet Akif şiirleri, oratoryo sunumu, video ve slayt gösterileri eşliğinde devam ettikten sonra yine öğrencilerimizin söylediği Çanakkale Türküsü ile son buldu. 

Yorum Yaz

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!